Bylinkové sirupy

K domácí kuchyni našich prababiček patří neodmyslitelně i sirup. Ať již jako sladidlo nápojů, dáváme si ho občas i do čaje, zaháníme s ním i nemoci a bolístky.
Jako dítě si živě pamatuji, jak naše starší sousedka vyráběla bezinkový sirup a já jí u toho musela pomáhat. Nesnášela jsem to, to intenzivní aroma si dokáži vybavit i po dvaadvaceti letech, a ty broučky, kteří vylézali z kvítků na papír. Dokonce i ta chuť mi přišla v té době odporná. Ale nyní na tu dobu ráda vzpomínám, až tedy na tu chuť.
Pro někoho výroba vypadá složitě, ale věřte mi, že není. Bylinkové sirupy se využívají k doslazení různých nápojů nebo jen dodání vůně pokrmům, které vaříme. Nemusí pouze léčit.
javorový sirup
Jakmile si ale zamilujete jejich chuť, pamatujte na to, že jsou plné látek, které prospívají našemu tělu. Nikdy ale nezapomínejte, že je vhodné tyto “likéry“ střídat. Nejlépe po 4 – 6 týdnech.
Květinky nikdy nesbíráme u silnic nebo tam, kde se mohou volně pohybovat psi. Většinou je sbíráme na loukách nebo zahradách. Nejlepší je to v pravé poledne, kdy květy voní nejvíce. Vybíráme si především podle chuti, přesněji ty, které nám nejvíce chutnají.
Výborné jsou například máta, levandule, meduňka, mateřídouška – u těchto rostlinek bereme domů celou nať. VŽDY SI BEREME NŮŽKY, ABYCHOM NEPOŠKODILI ROSTLINKY. U jitrocele, ze kterého je doopravdy výborný sirup, stříháme listy. U smetánky lékařské – pampelišky trháme květy, jste jako u bezinek. Tyto květy nepereme, aby zůstal v květech pyl. Hmyz a broučky necháme vylézt, ty samozřejmě nevaříme.
Každá rodina má většinou svůj vlastní recept, který se předává z generace na generaci. V dnešní době si ho můžete samozřejmě vyhledat i na internetu. Ten náš je jednoduchý. Na půl kila květin napijeme jeden a půl litru vody, přidáme citrony (dva až tři), necháme zhruba hodinu odstát a vaříme na mírném ohni zhruba 20 minut. Tuto směs necháte dva dny stát na slunci přikryté utěrkou nebo ručníkem.
skleněné láhve se sirupem
Změní barvu, nemusíte se bát, že by byl zkažený. Přecedíte tuto směs přes plátno. Na litr této šťávy jsme dávali 700 gramů cukru, povaříme na mírném ohni do zhoustnutí. Nakonec jej přelejete do čistých sklenic a sterilizujete při 80 stupních 15-20 minut.
Bylinky kombinujte podle chutí a vůní, každému voní a chutná něco úplně jiného. Pokud si nejste jistí “nezávadností“ bylinek a květů, radši si to ověřte. Na internetu se dá najít mnoho rad a návodů.