Jak správně mrazit potraviny

Naše strava je pestrá, a tím pádem zdravá, jen díky čerstvým potravinám. Její součástí mohou být také mražené potraviny. U nich je však potřeba dodržovat základní pravidla mražení, skladování, ale také rozmrazování, protože jedině tak si potraviny zachovají své výživové hodnoty. Jak které potraviny připravit, aby si mražením zachovaly čerstvost a kvalitu?
Ideálními potravinami na mražení jsou houby, zelenina, ovoce, bylinky, sýr, ryby i maso. Každá z potravin však v mrazáku vydrží jen určitý čas a každá z nich se musí zamrazit správně. Rozhodně se nedoporučuje potraviny před mražením solit ani kořenit.

HLAVNÍ ZÁSADY MRAŽENÍ
·         Mrazit by se měly jen čerstvé a kvalitní potraviny.
·         Vše, co vkládáte do mrazáku, musí mít maximálně pokojovou teplotu, případně ještě chladnější.
·         Jednotlivé potraviny se mrazí v oddělených boxech, krabičkách, fólii nebo sáčcích, aby vzájemně nepřijímaly chuť a vůni ostatních surovin.
·         Každý balíček by měl být opatřen štítkem, který obsahuje název a datum zamražení.
·         Pokud potraviny rozmrazíte, již je znovu nezamrazujte.

MRAŽENÍ JE BEZPEČNÉ
Mražení potravin prodlužuje jejich dobu trvanlivosti, jelikož mráz brání růstu mikroorganismů a zpomaluje aktivitu enzymů, kvůli kterým se potraviny kazí. Většina mikroorganismů však zůstává na živu, proto je potřeba s potravinami před zmražením a po rozmrazení zacházet obezřetně.

CO DO MRAZÁKU NEPATŘÍ
·         Salátové okurky, které mrazem pustí vodu a ztrácí tak šťavnatost a křehkost.
·         Šumivé nápoje, které mražením mohou explodovat.
·         Mléčné výrobky, pudinky, vařené brambory a vařená vejce – ty mražením změní konzistenci.
·         Tuk, který v mrazáku zežlukne.
·         Šunka a konzervované maso, které obsahuje sůl.

Pokud chcete zachovat barvu, chuť a vitamíny veškeré mražené zeleniny a ovoce, doporučuje se před samotným mražením potraviny na chvíli spařit a následně rychle ochladit studenou vodou.