Místo pracovní smlouvy živnostenský list

Podnikání a zaměstnávání lidí je v současné době horší a horší. Zaměstnavatelé na jednu stranu pociťují tlak ze strany státu kvůli zvyšování minimální mzdy. Pro podniky to mnohdy znamená značné komplikace, protože jsou zvyklí zaměstnávat pouze nejlevnější pracovní sílu. Většinou se potvrzuje pravidlo, že fyzicky více namáhavá práce je odměněna nízkou odměnou.
svářeč při sváření
Na druhou stranu se však tyto firmy potýkají s nedostatkem zaměstnanců. I přestože stát zvyšuje minimální mzdu, stále je velice nízká na normální život. Lidé za tak nízké peníze prostě nechtějí pracovat, a když už pracují, tak nejedou na plný výkon.
Proto se práce na klasický plný úvazek mnohdy šidí. Buď firmy zaměstnávají lidi pouze na částečný úvazek, přičemž na smlouvu vyplatí část odměny, zbytek vyplácejí de facto na černo na ruku. Toto se děje velice často například v pohostinství. Zde jsou servírky a číšníci zaměstnávání právě tímto způsobem. Pro zaměstnavatele se snižuje tlak ohledně mezd, zaměstnanci nemusí bokem vydělané peníze danit. Ano, tohle považují za výhodu a je to jeden z hlavních důvodů, proč na tento typ úvazku přistupují. Velkou nevýhodou je ale to, že těmto lidem je placená minimální nemocenská, pokud jde žena z částečného úvazku na mateřskou, má nárok opět na minimální peníze. Tudíž je nutné zamyslet se nad tím, zda to opravdu stojí za to.
šicí stroj na kůži
Dalším řešením, které zaměstnavatelé objevili, je přijetí jakoby zaměstnance pracujícího na živnostenský list. Pro zaměstnavatelé je to opět výhodné, protože má se zaměstnáváním lidí menší starosti, nemusí se starat o jejich zdravotní a sociální pojištění, rovněž také o jejich daň. Platí ale stejné výhody rovněž pro zaměstnance? No, zkusme se na ně podívat. Člověk, který pracuje pro jednu firmu na živnostenský list je spíše v nevýhodě než ve výhodě. Většinou to totiž znamená, že za dvanáct měsíců vydá pouze dvanáct faktur, což znamená, že se mu značně omezují položky, které si v rámci daňového vyrovnání mohou dát do výdajů. Proto musí uplatňovat výdaje spíše paušálem, kvůli čemuž ale přijdou o daňový bonus na děti. Dalším problémem je nemocenská. Takoví lidé si většinou platí pouze základní zdravotní pojištění, což znamená, že během nemocenské dostanou opravdu malé peníze. Sociální není povinné platit, což ale způsobí nesnáze v důchodu. Takže pracovat spíše na smlouvu či na živnostenský list? Určitě pro vás bude výhodnější smlouva, zkuste si ji proto vybojovat.