Online svět a přátelství

Kolik přátel máte na Facebooku a dalších sociálních sítích? Stovky? Tisíce? S kolika z nich pravidelně komunikujete a s kolika z nich se pravidelně scházíte a udržujete osobní kontakt? Ještě lépe, s kolika z nich jste se naposledy viděli na základní, ne-li mateřské, škole? Kolik z nich jsou jen známí známých? Online přátelství a online vztahy vládnou světu.

video chatování

Před patnácti, dvaceti lety se lidé scházeli u společných sportů, v hospodách, doma nad upečeným koláčem a kávou, na procházkách, v parcích, při venčení psů, na zábavách a diskotékách, děti si hrály na hřišti, víkendy trávily rodiny pohromadě a všechno koexistovalo v harmonii a souladu.

Současný stav je žalostný. Lidé dávají přednost online komunikaci pomocí různých aplikací (Messenger, WhatsApp, Viber, aj.), udržují kontakt pomocí nich, ale vytrácí se nám kouzlo toho opravdického, vřelého a osobního kontaktu.

Dříve jsme si nemohli napsat aktuální informace o našem životě přes tyto aplikace a pokud jsme chtěli vědět, co se děje u našich přátel, museli jsme se s nimi osobně sejít a vše probrat. Byl to příjemný kontakt, který nás udržoval v pravidelném styku s našimi známými.
rande ve čtyřech

V současnosti tomu tak není, není to potřeba. Osobní schůzky odkládáme, aktuální informace napíšeme pomocí jedné z výše zmíněných aplikací, na sociálních sítích se podíváme na aktuální fotky z rodinných výletů a dovolených našich přátel a vlastně se cítíme plně informováni.

V jednom případě, ale tuto online komunikaci, vítáme a jsme šťastní, že můžeme udržovat alespoň takový kontakt. Protože i v případě, že někdo z členů naší rodiny nebo z našich přátel bydlí v zahraničí, s ním můžeme být v pravidelném online kontaktu, kdy nám k pocitu blízkosti pomáhají i video hovory a video chaty. V minulosti, pokud někdo bydlel v zahraničí, bylo málo možností, jak s ním udržovat kontakt. Mohli jsme mu napsat dopis, pohled, telegram a nebo si naplánovat osobní návštěvu, která ale většinou nebyla možná velmi často s ohledem na finance.

Odložme mobilní telefony, vypněme počítače a travme s našimi rodinami a přáteli společný čas, navštěvujme se a užívejme si společných zážitků.