Patchwork a jeho historie

Kdy a kde vznikl pojem patchwork? Metoda šití, sahá již do dávné minulosti. Jeho historie je velice dlouhá a pochází z Číny. Vznikl pravděpodobně v osmém nebo devátém století. O několik století později, datuje se kolem sedmnáctého století, pronikl i do Evropy, konkrétně do Anglie, kde se stal velice oblíbeným. Začal se používat pro výrobu přehozů nebo závěsů. Tato obliba pocházela zejména ze spořivosti občanů, jejichž cílem bylo zužitkovat i ty nejmenší kousky látky tak, aby nemusely být vyhozeny. Později pronikl patchwork i do Ameriky, kde již nabral na svých obrátkách a stal se tak velice populární a oblíbený.
role látek.jpg
V současné době se s patchworkem setkáváme velice často. Jedná se ale o poměrně zdlouhavý a náročný proces, aby na sebe jednotlivé látky krásně a správně navazovaly. Důležité je také umět zkombinovat látky, které k sobě krásně ladí, tak aby nedošlo k přeplácání. Nejčastěji se s ním setkáme například u povlaků na polštáře, závěsy, přehozy na postel, deky. Tyto výrobky vypadají velice vkusně a mohou ve vaší domácnosti tvořit krásnou dominantu v dané místnosti.
Tento způsob šití spočívá konkrétně v tom, že se sešívají dohromady různé velikosti textilních látek, které mají různě rozměry, tvary i vzory. Následně vše dohromady tvoří krásný geometrický vzor. Výsledek je vhodně ještě podžehlit vlizenínem, ronofixem, či vyplnit vatelínem, abychom prostor vyztužili. Vznikne tam tím zcela originální kousek, který můžete někomu věnovat a buďte si jistí, že tím bude obdarovaný okouzlen.
potřeby na patchwork.jpg
Tento styl šití je vhodný jak na různé deky, přehozy nebo závěsy, ale je možné tímto způsobem ušít například i ubrusy na stůl, různé prostírání, v obchodech se začínají objevovat i různé přehozy nebo kabelky, vonné pytlíčky nebo také obaly na knihu. Pokud máte doma nějaký zbytky látky, které jsou ještě použitelné, zkuste tuto metodu, věřte, že vás to nadchne.