Patchwork a jeho historie

.

Kdy a kde vznikl pojem patchwork? Metoda šití,  https://www.ppfp.cz/patchwork-a-jeho-historie sahá již do dávné minulosti. Jeho historie je velice dlouhá a pochází z Číny. Vznikl pravděpodobně v osmém nebo devátém století. O několik století později, datuje se kolem sedmnáctého století, pronikl  i do Evropy, konkrétně do Anglie, kde se stal velice oblíbeným. Začal se používat pro výrobu přehozů nebo závěsů. Tato obliba pocházela zejména ze spořivosti občanů, jejichž cílem bylo zužitkovat i ty nejmenší kousky látky tak, aby nemusely být vyhozeny. Později pronikl patchwork i do Ameriky, kde již nabral na svých obrátkách a stal se tak velice populární a oblíbený.
role látek.jpg

V současné době se s patchworkem setkáváme velice často. Jedná se ale o poměrně zdlouhavý a náročný proces, aby na sebe jednotlivé látky krásně a správně navazovaly. Důležité je také umět zkombinovat látky, které k sobě krásně ladí, tak aby nedošlo k přeplácání. Nejčastěji se s ním setkáme například u povlaků na polštáře, závěsy, přehozy na postel, deky. Tyto výrobky vypadají velice vkusně a mohou ve vaší domácnosti tvořit krásnou dominantu v dané místnosti.

Tento způsob šití spočívá konkrétně v tom, že se sešívají dohromady různé velikosti textilních látek, které mají různě rozměry, tvary i vzory. Následně vše dohromady tvoří krásný geometrický vzor. Výsledek je vhodně ještě podžehlit vlizenínem, ronofixem, či vyplnit vatelínem, abychom prostor vyztužili. Vznikne tam tím zcela originální kousek, který můžete někomu věnovat a buďte si jistí, že tím bude obdarovaný okouzlen.
potřeby na patchwork.jpg

Tento styl šití je vhodný jak na různé deky, přehozy nebo závěsy, ale je možné tímto způsobem ušít například i ubrusy na stůl, různé prostírání, v obchodech se začínají objevovat i různé přehozy nebo kabelky, vonné pytlíčky nebo také obaly na knihu. Pokud máte doma nějaký zbytky látky, které jsou ještě použitelné, zkuste tuto metodu, věřte, že vás to nadchne.

Ohodnoťte příspěvek
.