Pochlubte se domácí knihovnou

Knihovna není pouze kusem nábytku
I když si pod tímto označením v každém lepším obchodu s nábytkem můžete pořídit nejrůznější počet dřevěných či laminátových prken, které doma několika málo hřebíky či šroubky upevníte k sobě, za knihovnu lze považovat pouze takové vybavení, do nějž později skutečně ukládáte knihy a knížky.
V opačném případě se totiž jedná jen o sestavu polic, v níž prezentujete nejrůznější drobnosti a často
i zbytečnosti, bez nichž se člověk dokáže zcela jistě obejít. Proto prosím odlišujme mezi pojmy.
 knihy ve sloupci
Knihovna je baštou vědomostí, zkušeností a vzpomínek
Kde jinde totiž máte možno nalézt takovou spoustu slov, vět a souvětí týkajících se tak rozlehlé řady témat a událostí než právě v knihovně? Kam (snad kromě Googlu) se můžete obrátit o radu či pomoc, když si nikdo z rodičů ani přátel neví rady? Právě ke knihám. Protože v nich lze nalézt informace téměř o čemkoli, když umíte hledat. Navíc – na rozdíl od internetových vyhledavačů – díky částem, jako jsou obsah, slovník a jiné si můžete během několika málo minut udělat přehled o tom, co všechno konkrétní publikace obsahuje a co od ní můžete čekat. Podobnou zkušenost z práce s internetem nabydete jen výjimečně.
 
Knihovna je baštou umění a zážitků
Jedná se o místo, v němž vedle sebe docela dobře a bez větších potíží mohou fungovat Robinson Crusoe a upíří z nejrůznějších fantasy příběhů. Můžete v zde v rozmezí několika málo centimetrů uspořádat publikace z rozdílných kontinentů, k nimž když se budete mít chuť vrátit, můžete si být celkem jistí, že Vám je někdo zatím nestihl vymazat či pozměnit tak, jak tomu bývá u webů, moderní informační modly.
 velká knihovna
Knihovna je majetek jako žádný jiný
Vážně. Protože některé tisky není dost možné vyčíslit v hodnotě peněz, ať již z důvodu emočního, historického či jiného. Dříve patřili lidé s velkými knihovnami k té nejvyšší společenské vrstvě. Byli boháči. Buďte také Vy sami bohatými, a to jak na majetku, tak také na duchu. Díky knihám.