SIPO – moderní způsob placení

Přibývá Vám počet složenek, faktur a dalších položek k placení? Pomalu se v tom ztrácíte a nevíte jak s toho efektivně ven? Možnosti jak platit pohledávky je mnoho nicméně mezi stále více oblíbený a moderní způsob je platba přes SIPO. Co vlastně tato zkratka znamená? Jedná se o Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva. Službu poskytuje Česká pošta, kde si také tuto službu vyřídíte. Fungování SIPO systému je velmi jednoduché. Pokud se chcete zařadit mezi mnoho dalších obyvatel, kteří takto platí své složenky, stačí na kterékoliv poště vyplnit jednoduchý formulář. Pokud nemáte čas trávit na poště je možnost si tento formulář vyplnit také na webu. Na základě toho Vám bude vystaveno dočasné spojovací číslo. To slouží k identifikaci v systému a je vždy vázáno k určité osobě. Spojovací číslo poté občan předá těm subjektům, kterým bude hradit určité částky.
 prázdný příjem

Výhody SIPO

 
Největší výhodou SIPO je, že platby se provedou, aniž by se o ně občan musel starat. Systém si je stáhne a pošle příslušným subjektům jako je například elektrárna, plynárny, tisk a jiné. Jedná se tedy o pravidelné platby, které jsou vždy staženy včas a ve správné výši. Další velkou výhodou je to, že platby je možné sjednotit do jedné. Jedná se o velkou finanční úsporu za poplatky za jednotlivé platby.
 stůl účetní

Jak platit přes systém SIPO

 
I platba přes systém SIPO může být provedena více způsoby. Ten nejjednodušší je přímým inkasem z Vašeho bankovního účtu. Jedná se tedy o to, že systém Vám stáhne automaticky platby z Vašeho účtu. Menší nevýhodou je, že ztrácíte přehled nad Vašimi platbami. Omezit lze na určitou částku, kdy při překročení této částky banka převod neprovede. Můžete se tak vyhnout například zdvojeným platbám v systému SIPO, ke kterým by ovšem nemělo docházet. Ale je to pouze systém a i ten občas chybuje. Pokud ovšem toto automatické stažení občan nechce, může platbu realizovat na jakékoliv pobočce České pošty, kterou máte po ruce.