Za ucpaný záchod si mnohdy můžeme sami, ale neplatí to vždy

Přijdete domů, unaveni z práce, a jednu z prvních věcí, které uděláte, je návštěva toalety. Jakmile si ulevíte, popřemýšlíte, co dál podniknout, a ještě na záchodě vás budou napadat myšlenky, že byste mohli zajít do kavárny, do cukrárny nebo do restaurace, projet se na kole anebo si konečně jít zacvičit do posilovny.

čištění odpadů

Záchod bývá místem, kam, jak se říká, „i králové chodí sami“, a kde máte dostatek prostoru k meditaci a soustředění na sebe sama, proto si také někteří lidé berou s sebou na toaletu knihu, mobilní telefon, nebo dokonce laptop. I když je vaše rodina pohromadě a dům je plný lidí, na záchod vás nikdo doprovázet nebude, a máte tu konečně chvilku jen sami pro sebe.

To však platí pouze tehdy, je-li vše po technické stránce v pořádku, a sociální zařízení funguje, jak by mělo. Jakmile se pokazí splachování, nebo dokonce dojde k zanesení odpadu, idylka končí a nastává okamžik spíše nepříjemný. Jestliže se po spláchnutí voda neustále drží jen pár centimetrů pod horním okrajem, můžete si začít vyčítat, co jste provedli špatně, a jak je možné, že vaší vinou odpad neodtéká, ale ne vždy jste na vině vy. Příčina totiž může ukryta mnohem dál – v kanalizaci.

instalatér při práci

Zanesení kanalizace je jev, na který jsou instalatéři připraveni. Mají k tomu vymezené speciální postupy, s nimiž se vydávají do terénu i v době, kdy většině z nás končí běžná pracovní doba. Dojde-li k problému v kanalizačním potrubí, vyžaduje to okamžitý výjezd z několika důvodů. Za prvé je na kanalizaci napojeno obvykle více staveb, a to by pak ohrozilo běžný chod domácností a dalších prostor. A za druhé jakékoli úniky odpadů z kanalizací mohou být příčinou rozšíření infekčních chorob, a jistě dobře víte, jak to probíhalo ve středověku, kdy se ve městech šířila epidemie úplavice a tyfu.

Stane-li se vám, že odpad z vašeho záchodu neodtéká, a je zrovna neděle večer, instalatéry se nezdráhejte volat i v neděli, protože čím dříve se závada odstraní, tím lépe nejen pro vás, ale pro všechny ve vašem okolí.